Dotacje dla rolnictwa

Program Agroenergia to dofinansowanie dla rolników na fotowoltaikę, pompy ciepła oraz magazyny energii. Wsparcie przyjmuje formę bezzwrotnej dotacji. W programie Agroenergia obowiązuje nabór ciągły, który potrwa do 30.09.2025 roku.

Fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii Dotacja. Do 20% kosztów kwalifikowanych i do 25.000 zł  
Dofinansowanie w ramach programu Agroenergia obejmuje instalacje fotowoltaiczne o mocy nie przekraczającej 50 kW, ale nie mniejszej niż 10 kW, przydomowe elektrownie wiatrowe o mocy nie większej niż 50 kW i nie mniejszej niż 10 kW, instalacje hybrydowe łączące fotowoltaikę lub instalację wiatrową z pompą ciepła (z koniecznym audytem energetycznym) oraz towarzyszące magazyny energii. Montaż magazynów energii jest obowiązkowy w celu uzyskania wsparcia finansowego.
Koszty kwalifikowane, które podlegają dofinansowaniu, obejmują koszty zakupu, montażu i odbioru instalacji oraz środków trwałych nieobjętych leasingiem, wynagrodzenie ekip budowlanych, koszty materiałów, narzędzi i niezbędnej infrastruktury. Dofinansowaniem objęte będą wyłącznie wydatki poniesione przed dniem złożenia wniosku w okresie od 01.06.2021 do 30.06.2027 r. Niemające statusu kosztu kwalifikowanego są podatek VAT oraz koszty audytu energetycznego.
Inwestycja nie może rozpocząć się przed złożeniem wniosku o dofinansowanie w ramach programu. Dofinansowanie jest wypłacane po zakończeniu inwestycji i polega na zwrocie poniesionych przez inwestora kosztów. Instalowane urządzenia muszą być nowe i wyprodukowane nie wcześniej niż 24 miesiące przed rozpoczęciem montażu. Dofinansowanie dotyczy tylko nowo powstałych instalacji, a nie modernizacji lub rozbudowy istniejących. Można łączyć dotację z ulgą termomodernizacyjną, ale nie z innymi programami finansowanymi ze środków publicznych, takimi jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze.

ULGA W PODATKU ROLNYM

Beneficjenci ulgi w podatku rolnym na fotowoltaikę to osoby fizyczne i prawne, które są płatnikami tego podatku oraz posiadające grunty. Zakres inwestycji objęty ulgą to instalacje odnawialnych źródeł energii, w tym między innymi fotowoltaika, turbiny wiatrowe, biogazownie oraz elektrownie wodne.
Forma wsparcia przy uldze w podatku rolnym na fotowoltaikę polega na odliczeniu 25% kosztów inwestycji od podatku rolnego. Ulga ta obowiązuje w trybie ciągłym, czyli beneficjenci mogą skorzystać z niej w dowolnym terminie.
Warto zaznaczyć, że ulga w podatku rolnym na fotowoltaikę to jedna z możliwych form wsparcia dla osób inwestujących w energię odnawialną. Dzięki niej można zmniejszyć koszty inwestycji oraz wspierać rolników w modernizacji swoich gospodarstw. Ostateczne szczegóły oraz zasady ulgi mogą się różnić w zależności od obowiązujących przepisów podatkowych.

Premia termomodernizacyjna BGK:

Formularz kontaktowy

DOTACJE DLA DOMU

DOTACJE DLA FIRM

DOTACJE DLA ROLNICTWA

Masz pytania?

Zadzwoń

Potrzebujesz bezpłatnej wyceny?

Wypełnij formularz

Już w drodze?

Znajdź nas

Strefa wiedzy

Ostatnio na blogu

Czyste Powietrze,

Kompleksowa termomodernizacja

Zadzwoń, napisz lub przyjdź na
spotkanie, a chętnie doradzimy
w dobraniu optymalnego rozwiązania,
wypełnimy wszystkie dokumenty,
dostarczymy i zrealizujemy całe
przedsięwzięcie.