
Pierwszą istotną kwestią jest omówienie projektu i zbadanie potrzeb przyszłego inwestora tak, aby instalacja spełniała w 100% jego potrzeby.
1. Porozmawiajmy o instalacji, czyli pierwszy kontakt
Początkowym elementem realizacji usługi jest zbadanie potrzeb klienta. Pierwszy kontakt powinien przede wszystkim uświadomić obu stronom, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie konieczna, aby pokryć 100% zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Zagwarantuje to zastosowanie optymalnej ilości i rodzaju paneli słonecznych.
Kwestia, którą należy więc rozstrzygnąć jest to, jakim zużyciem energii charakteryzuje się gospodarstwo domowe, najlepiej w jak najdłuższym okresie wstecz (np. półrocznym). Nasz doświadczony doradca powinien na podstawie rachunków zbadać, ile prądu jest zużywane w czasie (w przeliczeniu na kilowatogodziny), a także jakie ponoszone są koszty na energię.
Na podstawie danych z rachunku oraz uwarunkowań dachu nasz dział projektowy przygotuje projekt i obliczy możliwy uzysk z instalacji.
Z technicznego punktu widzenia, bardzo wazne jest zbadanie możliwości dachu, a w szczególności kąta nachylenia dachu oraz jego ekspozycji. Czynniki te znacznie wpływają na efektywność pochłaniania promieni słonecznych. Przyjmuje się, że największą efektywność pochłaniania promieni słonecznych można uzyskać montując panele skierowane w kierunku południowym pod kątem nachylenia równym około 25-40 stopni.
2. Oferta i kosztorys, czyli w jakim czasie zwróci się inwestycja w fotowoltaikę
Po przeprowadzeniu audytu i ocenie możliwości montażu, przyszedł czas na przedstawienie oferty i kosztorysu. W ofercie znajdują się następujące informacje:
- propozycję stosowanych paneli i falowników oraz dobór konstrukcji wsporczej;
- szczegóły techniczne dotyczące wielkości instalacji;
- symulację wydajności i oszczędności;
- informacje dotyczące gwarancji;
- koszt;
- projekt wizualny
Po przedstawieniu wszystkich szczegółów instalacji, czas na ostateczne poprawki w projekcie i ostateczne podpisanie umowy, oczywiście przy pozytywnej decyzji klienta.
3. Montaż instalacji fotowoltaicznej
Najbardziej wyczekiwanym etapem realizacji jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Proces ten trwa, w zależności od wielkości instalacji, od jednego do dwóch dni. Wchodzą w niego następujące czynności:
- przygotowanie konstrukcji wsporczej,
- rozłożenie okablowania,
- umiejscowienie falownika w ustalonym z klientem miejscu,
- panele zostają zamontowane, a instalacja zostaje podłączona do sieci.
4. Formalności
Po zakończonym montażu instalacji fotowoltaicznej, konieczne będzie zgłoszenie posiadanej instalacji do zakładu energetycznego. Dzięki temu zostanie wymieniony licznik na dwukierunkowy, mierzący pobieranie energii z sieci, jak i jej oddawanie. Operator energetyczny, według prawa, ma obowiązek wymiany licznika w ciągu 30 dni. Zwieńczeniem procesu jest podpisanie specjalistycznej umowy z operatorem, tzw. umowy kompleksowej.
5. Rozpoczęcie produkcji słonecznej energii
Instalacja jest gotowa do pracy! Życzymy wysokich uzysków!